ГРОЗИ ВСЕ ЧАСТІШЕ-БЛИСКАВКИ СТАЮТЬ ВСЕ НЕБЕЗПЕЧНІШЕ!
Поки ви це читаєте, на Землi вирує близько 1800 гроз, i ось щойно десь вдарила блискавка. Загалом за рiк на планетi фiксують близько 25 мiльйонiв гроз. А в Українi найбiльш грозовий перiод тiльки-но набирає обертiв. — А як виникають грiм та блискавка? Як вони можуть зашкодити? I чим кориснi для нашої планети? Про це нам розповiла Вiра Балабух, заввiддiлу синоптичної метеорологiї Українського науково-дослiдного гiдрометеорологiчного iнституту.
— Саме тепер розпочався сезон, коли найiнтенсивнiше вiдбувається явище конвекцiї — вертикального руху повiтря, яке нагрiвається на поверхнi планети, — каже Вiра Балабух. — Вiдповiдно, що теплiшi потоки повiтря надходять iз землi, чим їх бiльше, тим частiше стаються температурнi колапси у хмарах. Так, 70 вiдсоткiв гроз проходять у лiтнi мiсяцi, половина з яких припадає на кiнець травня, червень та липень.
— А де найбiльше гримить в Українi?
— Найбiльша кiлькiсть грозових днiв, а це близько 60, припадає на гiрськi райони Карпат та Криму: Рахiв, Долина, Селятин, Клепинiне. Найменше гроз на сходi України. Максимальна кiлькiсть грозових днiв на мiсяць в Українi коливається вiд 15 до 20.
ТОВ КСБ Спектр-проектування та монтаж систем блискавкозахисту та заземлення. +38 067 5994444. www.ecospectr.com
— Яке мiсце на планетi найбiльше потерпає вiд гроз?
— Найбiльше гроз на нашiй планетi в Iндонезiї, на островi Ява, у мiстечку Бунтензорг, яке ще називають «полюсом гроз». Саме там 322 днi на рiк — грозовi. Загалом на землi одночасно проходить 1800 гроз i утворюється близько 100 блискавок щосекунди.
— Яка користь вiд блискавиць?
— Це не безцiльне явище. Блискавки вихоплюють з повiтря мiльйони тонн азоту, зв’язують їх зарядом i пiд час ударiв об землю пiдживлюють грунт.
— Цiкаво! А як утворюється сама грозова хмара?
— Вона формується, як i будь-яка iнша: пiд дiєю сонця випаровується волога з водойм. Потiм у верхнiх шарах атмосфери з низькою температурою пара охолоджується i перетворюється на хмару. Якщо вiдбувається зiткнення холодних i теплих повiтряних мас, утворюється грозова хмара. Її верх може бути на висотi 18 кiлометрiв над землею, а низ нависати лише на 0,5 кiлометра над поверхнею.
— А як у нiй формується заряд для блискавки?
— У верхнiй частинi грозова хмара мiстить маленькi шматочки льоду вiд холодних мас, а в нижнiй — крапельки води вiд теплих. Вони постiйно рухаються через потоки повiтря з поверхнi землi, зiштовхуються з частинками того ж повiтря й електризуються. Коли вода i крижинки стають надто важкими, щоб подолати опiр повiтря, вони рухаються вниз i переносять негативний заряд у нижню частину хмари. У той час угорi накопичується позитивний заряд. А далi шкiльна фiзика: негативний заряд притягує позитивний, з’являється напруга, i виникає iскра — блискавка. А грiм — її наслiдок.
— А де вiн виникає?
— Пiд час руху громовиця створює тиск перед собою. За нею стискається повiтря, i, як наслiдок, виникає звук, що подекуди сягає 120 децибелiв. Для порiвняння: гучнiсть розмови — 45 дБА, а звук 135 дБА призводить до контузiї. Для нас грiм звучить як гуркiт, бо звук декiлька разiв вiдбивається вiд поверхнi землi. Ми сприймаємо грiм та блискавку як два окремi явища, бо звук поширюється значно повiльнiше вiд свiтла. Так, грiм рухається зi швидкiстю 300 метрiв за секунду, а блискавиця — близько 300 000 кiлометрiв за секунду.
— Яка сила блискавки?
— Зазвичай блискавка триває три чвертi секунди, а її температура становить 28 тисяч градусiв Цельсiя. До слова, температура поверхнi Сонця всього шiсть тисяч градусiв Цельсiя. Тому не дивно, що удар громовицi може переплавити пiсок на скло.
Найпоширенiша лiнiйна блискавка. Її середня довжина становить 2,5 кiлометра, та деякi розряди можуть розтягуватись i на 25 кiлометрiв.
Та, все ж, надмiрно лякатись не варто: ризик померти вiд удару громовицi — один на два мiльйони.
ООО КСБ СПЕКТР- партнер Ecospectr Co в Днепропетровской области.
Установка домашних солнечных, ветровых и гибридных станций. Установка бытовых заправочных боксов электроавтомобилей с гарантией-3 года.
www.ecospectr.com