В описі сонячних батарей в характеристиках зазначено: «клас якості — Grade A» або «категорія якості — Grade A» або «solar cells grade A».
Іноді представники тієї чи іншої фабрики, вказують що тільки у них клас якості A, а ось у всіх інших фабрик виключно клас якості B або C, тому у інших фабрик сонячні модулі дешевше, гірше і через кілька років перестануть працювати (щоб обґрунтовувати невиправдано високі ціни ).
Потрібно розуміти, що сонячні елементи поганої якості ніхто спеціально не робить, в кустарних умовах виробляти сонячні клітини неможливо, так як обладнання для цеху сонячних клітин — досить дороге задоволення, і всі виробники зацікавлені в отриманні сонячних клітин класу A.
Градація (класифікація) сонячних клітин проводиться при міжопераційному і вихідному контролі якості на виробництві сонячних клітин: за дефектами зовнішнього вигляду і по інструментальному контролю.
Виявлені дефекти при міжопераційному контролі — є так званими критичними дефектами (Grade D), такі заготовки утилізуються, і не допускаються до подальшої переробки та продажу. До вирішення такої проблеми підключаються як виробники обладнання, так і виробники сонячних клітин. Такі випадки досить рідкісні і детально розглядати не будемо.
Заготовки для сонячних клітин, що пройшли міжопераційний контроль
ПРО ІНСТРУМЕНТАЛЬНИЙ КОНТРОЛЬ СОНЯЧНИХ КЛІТИН
Перед нами «ідеальна» сонячна клітина, на ній немає видимих дефектів: сколів, порушеною геометрії, плям, зруйнованих шин і т.д.
Деякі некомпетентні продавці сонячних модулів стверджують — якщо на сонячному елементів немає видимих дефектів, якщо сонячний елемент розміру 156 на 156 мм, то вони продають саме сонячні модулі класу А. А ось сонячні модулі зроблені з клітин інших розмірів: 156мм на 78мм (так звана половинка ) або 156мм на 39мм (так звана четвертинка), то ця панель зроблена з відходів виробництва і виключно класу B або C або D.
По-перше сонячні елементи бувають розмірів 125мм на 125 мм (так зване третє покоління), а також бувають розмірів 100мм на 100мм (друге покоління) і 80мм на 80мм (перше покоління). Ці покоління не гірше і не краще за характеристиками один від одного. А справа в тому, що заготовка з якої ріжуть сонячні елементи — приблизно кожні 10 років збільшується в розмірах (це дозволяє знижувати вартість сонячних клітин) і розміри сонячних елементів збільшуються.
Отже, повернемося до нашої зовні «здорової» клітці. Проведемо інструментальний контроль. На кожному заводі, який піклується про якість сонячних модулів, і дбє про свою репутацію є установка електролюмінесцентн контролю.
А також є установки електролюмінесцентн контролю, вбудовані в лінії виробництва сонячних клітин, і в лінії готових сонячних модулів:
Як правило, такі установки вимірюють більше 40-ка різних параметрів вихідного контролю, вони автоматизовані, дозволити собі такі установки можуть тільки виробники з високим ступенем капіталізації.
Ось так зовні «здоровий» сонячний елемент може виглядати при інструментальному контролі:
Темні ділянки — це ділянки під шиною і місця порушеною генерації електрики. При такій кількості «поганих» ділянок, сонячний елемент відбраковують і продається на фабрики, які спеціалізуються на виробництві дешевих сонячних модулів або отримали замовлення на «сонячні модулі подешевше».
Мікротріщини на сонячних клітинах, вже в комплекті зібраного сонячного модуля, при електролюмінесцентн контролі.
Тому коли вам говорять:
— наша сонячна батарея складається з клітин 156 мм x 156 мм без зовнішніх дефектів, тому вона класу A,
це свідомо помилкова інформація.
Сонячні клітини 156 мм x 156 мм без зовнішніх дефектів, можуть бути і класу B, досить на популярному ресурсі alibaba.com, на якому присутні практично всі продавці з Китаю в рядку пошуку набрати: B Grade 156x156mm Solar Cell, з’являться десятки пропозицій сонячних клітин 156 мм x 156 мм класу B без зовнішніх дефектів:
Запам’ятайте, будь ласка, навіть зовні бездоганна сонячна клітина, може бути низької якості:
Сонячна клітина, що не пройшла інструментальний контроль за низькими енергетичними показниками, порушеною внутрішньої і (або) зовнішній структурі, класифікується як клас B. Сонячна батарея виготовлена з такої сонячної клітини деградує (втрачає заявлені характеристики протягом певного часу) досить швидко: протягом 3-5 років.
Зовні відрізнити такі сонячні модулі неможливо від якісних, тому будь ласка ретельніше вибирайте постачальників сонячних модулів, з хорошою репутацією. Бажано щоб це була фабрика має власне виробництво сонячних елементів і сучасну лабораторію контролю якості сонячних модулів.
ПРО ВІЗУАЛЬНИЙ КОНТРОЛЬ СОНЯЧНИХ КЛІТИН
На вихідному контролі якості, після інструментального контролю проводиться зовнішній контроль якості сонячних модулів.
Візуальна відбраковування відбувається за такими показниками:
Відхилення за кольором:
Витік пасти на лінії нанесення шин
«Водяні» або темні плями
Підіб’ємо підсумки, що таке сонячна клітина класу A:
це сонячна клітина, що пройшла строгий інструментальний і зовнішній контроль у виробника з хорошою репутацією. Така клітина після спеціального тесту старіння (PID test), показує зниження потужності елементів не більше 5%
Сонячна клітина класу B, це сонячна клітина з уже порушеною, зовнішньої або внутрішньої структорой, і (або) не пройшла візуальний контроль. Така клітина після спеціального тесту старіння (PID test), показує зниження потужності елементів не більше 30%
Сонячні елементи класу С, після спеціального тесту старіння (PID test), показує зниження потужності елементів більше 30%
Така градація сонячних клітин — міжнародна, якщо ж вам повідомляють що градація визначається виключно за зовнішнім виглядом: наприклад сонячна клітина «ціла — значить класу А» або «половинка — значить класу B», то перед вами некомпетентний продавець.
Висновки: гарантовано купити сонячні модулі категорії А, ви можете, якщо купуєте у виробника з хорошою репутацією. Якщо ви купуєте сонячні панелі уточнюйте: на якій фабриці зроблені сонячні батареї. Якщо продавець приховує виробника і продає під власним торговим назвою, краще відмовитися від такої покупки, є великий ризик купити кота в мішку.