Всі теплові насоси між собою відрізняються за джерелом отримання теплової енергії. Кожен насос має маркування: «повітря-повітря», «повітря-вода», «розсіл-вода» і так далі. Перше слово вказує на джерело тепла, друге — у що тепло перетворюється. Наприклад, в насосі «повітря-вода» тепло витягується з вуличного повітря і перетворюється в гарячу воду для системи опалення. Про те, як працює насос читайте в статті принцип дії теплового насоса.
Найпоширенішими типами теплових насосів є повітряні і грунтові.
Повітряний тепловий насос
Як джерело енергії використовується вуличне повітря, а їх принцип дії аналогічний роботі кондиціонера. Повітряні насоси популярні за рахунок легкого поєднання з існуючою системою опалення. Для їх встановлення не потрібно спеціальний дозвіл. Вони дешевше коштують і простіше монтуються.
У свою чергу, цей вид теплових насосів має найнижчий ККД, який є нестабільним і змінюється в залежності від вуличної температури. При кращих погодних умовах СОР = 1: 3.
Найчастіше повітряні насоси розглядають як доповнення до основного джерела тепла.
Грунтовий тепловий насос
Грунтові насоси використовують тепло землі. Вона є хорошим акумулятором тепла, так як накопичує в собі сонячну енергію і також підігрівається за рахунок енергії центру землі.
Для отримання тепла в грунт укладаються звичайні пластикові труби, усередині яких циркулює теплоносій.
Головна перевага таких насосів — високий і постійний ККД протягом року — 1: 4-4,5. Це обумовлено тим, що температура грунту протягом року незмінна і тому геотермальні теплові насоси можуть постійно отримувати достатню кількість тепла і використовуватися в якості єдиного джерела енергії.
Інші види теплових насосів
Звичайно, існують і інші джерела енергії для теплового насоса. Головне, щоб температура джерела протягом року була позитивна і незмінна. наприклад:
Грунтові води. Тепловий насос прокачує через себе грунтові води і використовує їх тепло. Це найефективніший вид насоса з точки зору СОР. Але для використання цього виду теплових насосів потрібен дозвіл. Також можна безпосередньо закачувати річкову або морську воду — в цьому випадку потрібно ставити спеціальний фільтр для очищення води.
Укладання труби на дно моря і річки. Принцип дії схожий на грунтовий насос. На достатній глибині поблизу дна вода має постійну позитивну температуру ~ 4˚C.
Та інші.
Висновки
Вибір теплового насоса залежить від поставленого завдання і технічної можливості його установки.
Якщо вам потрібен альтернативний газу джерело опалення — то кращим рішенням буде грунтовий тепловий насос. Він відрізняється високою ефективністю і не залежить від погодних умов. Круглий рік такий насос здатний забезпечувати вас стабільною температурою.
Повітряний насос краще розглядати як доповнення до газового котла. Він дешевше і простіше монтується, але більш залежить від погодних умов. Самостійно йому складно впорається зі всієї опалювальної потужністю будівлі і до того ж це обійдеться дорожче газового опалення.
Оптимальним варіантом вважається комбінування різних джерел тепла в будинку: газового котла з каміном з водяним контуром, сонячними колекторами та / або тепловим насосом.